شهرستان راور دوشنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۰ 13:49

شهرستان راور از شهرستان‌های استان کرمان است که در شمال این استان واقع شده‌است.[۱] مرکز این شهرستان شهر راور است. جمعیت شهرستان راور بنا بر سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، برابر ۳۹۴۶۲ نفر است. این شهرستان، بعد از کوهبنان شمالی‌ترین شهرستان استان است. محصولات کشاورزی آن پسته، انار و...است. از نظر صنایع دستی راور مرکز مهم تولید قالی در استان کرمان است. قالی‌های بافت راور شهرت جهانی دارند. نقش معروف «سرّام» یا نقش «سه کبک» از مشهورترین نقش‌های قالی است که هنوز با ظرافت و زیبائی در راور بافته می‌شوند.شهرستان راور با ۱۱۵۳۵ کیلومتر مربع در شمال شرقی استان واقع شده‌است. این شهرستان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از شهرستان کرمان بوده و از این سال به بعد با الحاق دهستان‌های راور، حرجند و هروز از شهرستان کرمان به وجود آمده‌است. راور از شمال به استان‌های یزد و خراسان، از جنوب و شرق به شهرستان کرمان و از غرب به شهرستان زرند و کوهبنان منتهی می‌شود


تقسیمات کشوری

شهر: راور

شهر: هجدک

راوَر، مرکز شهرستان راور، شمالی‌ترین شهر استان کرمان در شرق ایران است. این شهر در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شهر کرمان واقع شده‌است.


در قدیم

لغت‌نامه دهخدا در مورد راور می‌نویسد: «قصبه مرکز بخش راور از شهرستان کرمان. واقع در ۲۰۰ هزارگزی شمال کرمان، کنار راه فرعی کرمان - مشهد. این قصبه در جلگه واقع شده و هوای آن معتدل و جمعیت آن ۲۵۰۰ تن میباشد. آب آن از چند رشته قنات تامین میشود. محصول عمده این قصبه حبوب، پنبه، میوه و لبنیات است. پیشه مردم کشاورزی و دامپروری و صنایع دستی زنان بافتن قالیچه، کرباس، گلیم و قالی با نقشه‌است. راور در حدود ۲۰۰ باب دکان و دو دبستان دارد. ادارات دولتی عبارتند از بخشداری، دارایی، فرهنگ، پاسگاه ژاندارمری. انار راور بخوبی معروف است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۸). موضعی است در وسط لوت نزدیک کوه بنان و به هشت فرسنگی آن معدن گوگرد است و گویند هم بدان نزدیکی معدن طلاست.»

سوغات

از سوغات راور می‌توان به پسته، قالی راور، قوَّتو و انار اشاره کرد.[۲] در این میان قالی راور از شهرت جهانی برخوردار است.نقش معروف «سرّام» یا نقش «سه کبک» از مشهورترین نقش‌های قالی است که هنوز با ظرافت و زیبائی در راور بافته می‌شوند.


این تصویر مربوط به نقش قالی راور میباشد.

بناهای تاریخی

از بناهای تاریخی راور می‌توان به قلعه قهقه اشاره کرد.

نشریات

  • عصر باور (هفته نامه)
  • پیام راور (تبلیغاتی)
  • پیک راور (نشریه سازمان دانش‌آموزی)
  • بچه‌های قرن ۲۱ (گاهنامه مساجد)
  • عصر ظهور
  • مجله اینترنتی راور رسانهراور به علت قرار گرفتن در مسير زائرين حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) از روزگاران قديم داراي کاروانسراهاي متعددي بوده است.

يک محقق و پژوهشگر کرماني مي‌نويسد: اگر راور را شهر کاروانسراها، قلعه‌ها و برجها بناميم سخني به گزاف نگفته‌ايم زيرا در هر گذرگاه اين شهر يکي از اين سه اثر جلب توجه مي‌کند.

محمدعلي گلابزاده در کتاب "راور جلوه‌گاه هنر" مي‌افزايد: وجود راور بر سر راه کرمان به مشهد و حضور قابل توجه زائراني که از اين راه مي‌گذشتند به ويژه آنکه کوير را نيز روياروي خود داشتند، ايجاب مي‌کرد تا ساخت کاروانسرا، بانيان بسيار پيدا کند و خيرين زيادي ساخت کاروانسرا را همت بگمارند.

"همچنين هجوم بي‌رويه راهزنان و شبيخون سارقان و دزدان موجب شده بود که برجهايي چند ساخته شود تا بتوان از اين طريق مردم را از حملات آنان با خبر کرد."
معروف‌ترين کاروانسراهاي راور آب بيد، حوض پنج، چاه کوران، شريف‌آباد، دربند، چهل پايه، اسماعيل‌آباد، هروز و حرجند هستند.

کاروانسراي آبيد از يادگارهاي حاج آقاعلي کرماني معروف به حاج آقاعلي زعيم‌الله است که در کرمان و رفسنجان مجموعه‌اي شامل مسجد، بازار، کاروانسرا و آب انبار از او برجا است.

چشمه آب روان و درختان بيدي که در جوار اين کاروانسرا قرار دارد به آن حال و هواي خاصي بخشيده و به همين دليل اين کاروانسرا را آبيد يا همان آب و بيد ناميده‌اند.

اين اثر در ‎ 50کيلومتري جاده راور به کرمان قرار گرفته است.

کاروانسراي حوض پنج که در ‎ 30کيلومتري جاده قديم راور - کرمان قرار گرفته بنايي از نوع کاروانسراهاي چهار ايواني سرپوشيده است.

در جوار اين کاروانسرا آب انباري قرار دارد که بر ارزش آن افزوده است.

در قسمت شرقي اين مجموعه راه‌پله‌اي وجود دارد که در هر طرف آن سه ايوانچه با طاق جناغي جلب توجه مي‌کند.

همچنين دو سکوي آجري در دو طرف ايوانچه‌ها براي استراحت کاروانيان احداث شده و هشتي در حد فاصل ورودي و حياط است.

از ديوار خارجي کاروانسرا هنوز آثاري از آبگذرها ديده مي‌شود، بناهاي ياد شده از جمله باقيات صالحات آقاابراهيم، تاجر بيرجندي ملقب به معين التجار است که در کرمان سکونت داشت.

کاروانسراي شريف‌آباد که از جمله بناهاي عصر قاجار بشمار مي‌رود، باني آن حاجي غلامعلي‌خان است.

اين بنا تخريب شده و در حال حاضر اثري از آن بر جاي نيست.

کاروانسراي چاه کوران بر سر راه راور به مشهد قرار دارد و باني آن سيد هدايت‌الله سيرجاني است.

در اين کاروانسرا يک چاه آب شور وجود دارد که در گذشته به مصرف مرکبهاي کاروانيان مي‌رسيد.

قنات آب شيريني هم در اين محل قرار داشته که امروز جز آثار آن باقي نيست.

اين مکان يادآور حادثه تلخ کور کردن جمعي از مردم راور به دست نادرشاه است به همين دليل نام چاه کوران بر آن نهاده‌اند.

کاروانسراي دربند نيز بر سر راه راور مشهد قرار دارد.

موقعيت اين کاروانسرا بگونه‌اي بود که به آساني مي‌توانستند راههاي عبور را ببندند و تنها يک راه را باز گذارند و به اين ترتيب راهزنان و مهاجمين را دربند بکشند.

به همين دليل اين نام را بر اين کاروانسرا گذاشته‌اند.

محمداسماعيل‌خان نوري وکيل‌الملک که به سال ‎ 1271به حکومت کرمان منصوب شد در طول ‎ 9سال ماموريت دهها اثر خير از خود باقي گذاشت که يکي از آنها کاروانسراي دربند است.

کاروانسراي چهل پايه نيز بر سر راه راور به مشهد و در محوطه‌اي که اطرافش شبيه به ديوار کوه است قرار دارد.

اين کاروانسرا از امکانات اوليه براي اطراق کاروانها بهره‌اي نداشت به همين دليل بيش از ‎ 100سال قبل سليمان‌خان بهجت‌الدوله يکي از خيرين بم کاروانسراي مناسبي احداث کرد که مخزن آن از آب باران پر مي‌شد و تا يک سال نياز کاروانهاي عبوري را تامين مي‌کرد.

کاروانسراي اسماعيل‌آباد در روستاي اسماعيل‌آباد واقع در ‎ 16کيلومتري راور واقع شده است.

مصالح ساختماني آن خشت و گل است و قريب دو قرن قدمت دارد.

کاروانسراي هروز نيز قدمتش به عصر صفوي و زمان شاه‌عباس اول مي‌رسد.

اين کاروانسرا در مسير کرمان - مشهد قرار دارد و برخي کارشناسان ميراث فرهنگي معتقدند اين اثر متعلق به عصر قاجاريه است.

کاروانسراي حرجند در روستاي حرجند و بر سر راه ارتباط قديمي راور - شهداد واقع شده است.

اين مجموعه داراي ‎ 9باب اتاق با آجرهاي چهار گوش و سقفي ضربي شکل است.

دربیابان های اطراف منطقه مارکشه شهرستان راور چاه آبی وجود دارد که با وجود قرار داشتن در محلی خشک وسوزان همواره درای اب است.

در اطراف این چاه که به چاه "محمد یوسف" مشهور است چند درخت" گز" بلند قرار دارد که به خاطر وجود این چاه توانسته اند در چنین بیابانی رشد کنند

اب این چاه شیرین وقابل مصرف می باشد.به گفته اهالی شهرستان این چاه توسط یکی از ساربانان این منطقه در گذشته حفر شده تا اب مورد نیاز شتران را تامین کند.وامروزه نیز اب این چاه به مصرف شتران می رسد.

از زمان حفر این چاه اطلاع درستی در دست نیست اما بر طبق شواهد عمری سه رقمی دارد

در قسمت شرقی شهرستان راور ودر منطقه پایین تر ازروستای الله آباد و اراضی تحت آبیاری موتور پمپ شهید رجایی ودرجایی نزدیک کویردر منطقه ای مشهور" به شوره شفیع آباد" برجی قدیمی وزیبا اما با ظاهری فرسوده قرار دارد که تاریخ ساخت آن در دست نیست اما برطبق شواهد موجود احتمال می رود که این برج نیز همانند سایر برجهای قدیمی شهرستان راور مربوط به دوران قاجاریه باشد.ودر بین اهالی به برج شفیع آباد مشهور است.واین برج نشان می دهد که روزگاری در میان این کویر امروزی راهی وجود داشته که برای عبور مسافرین بوده واحتمالا به کاروانسرای اسماعیل اباد می رسیده است.

این برج در منطقه ای کویری قرار دارد که درحدود کمتر از یک کیلومتر اطراف آن  باغات ومزارع کشاورزی قرار دارند.

قسمتی از این برج به علت وجود شنها در اطراف  این برج در زیر خاک مدفون شده اما هنوز چهارالی پنج متر آن خارج از شن ها قرار دارد.با اینکه این برج سالهاست که در میان باد وباران  وگرمای کویر قرار داشته اما به بدنه اصلی آن صدمه زیادی وارد نشده است.

امیدواریم که با همت مسئولان این برج قدیمی از خطر نابودی نجات پیدا کند.


کاروانسراي حوض پنج که یکی از کاروانسراهای زیبا وقدیمی شهرستان راور است  که برطبق شواهد موجود ساخت ان در دوران قاجاریه انجام شده است .این کاروانسرای قدیمی در ‎ 30کيلومتري جاده قديم راور - کرمان قرار گرفته است .این بنا از نوع کاروانسراهاي چهار ايواني سرپوشيده است.

در جوار اين کاروانسرا آب انباري قرار دارد که بر ارزش آن افزوده است ودر قدیم محلی مناسب برای خنک نگه داشتن اب مورد نیاز مسافران بوده است.

در قسمت شرقي اين مجموعه راه‌پله‌اي وجود دارد که در هر طرف آن سه ايوانچه با طاق جناغي جلب توجه مي‌کند.

همچنين دو سکوي آجري در دو طرف ايوانچه‌ها براي استراحت کاروانيان احداث شده و هشتي در حد فاصل ورودي و حياط است.

از ديوار خارجي کاروانسرا هنوز آثاري از آبگذرها ديده مي‌شود، بناهاي ياد شده از جمله باقيات صالحات آقاابراهيم، تاجر بيرجندي ملقب به معين التجار است که در کرمان سکونت داشت.http://ravar.kr.ir/

http://www.ravarinter.blogfa.com/

http://www.kerman.medu.ir/3808/index.php

http://www.ravarinter.com/

http://farsheravar.blogsky.com/


نوشته شده توسط یاسری  | لینک ثابت |